Pokoj (obľúbené miesto)

Autor: Jana Sopoligová | 24.3.2011 o 15:14 | (upravené 24.3.2011 o 15:23) Karma článku: 5,05 | Prečítané:  929x

Tento svet je rýchly, ale život je ešte rýchlejší. Najrýchlejšou je však tá najprekvapivejšia vec na svete a je ňou smrť. Všetci sa niekam ponáhľame. Kam? Niekto sa ponáhľa do dôchodku, niekto do manželstva, niekto do školy.... alebo sa ponáhľame do hrobu... podstatný je fakt, že sa niekam ponáhľame a je to úplne jedno kam to bude. Možno to poznáte, zúfalo potrebujete vypnúť od všetkých povinností, ale nemáte čas. Uponáhľaných ľudí spoznám podľa zachmúrenej tváre a samozrejme podľa faktu, že ich vôbec nezaujímam, pretože sa drzo a bezhlavo ponáhľajú. Existuje hádam milión možností kam by ste sa mohli ponáhľať. Som zástankyňou hesla „ všetko s mierou“ a tak niekedy sa viem aj prestať ponáhľať (napr. na dovolenke).

 

Potreba po pokojných miestach sa v poslednej dobe zvyšuje. Kto si nájde takéto miesto nepotrebuje vyhrať ani v Lote, ani v Športke. Takéto miesta by mali byť našimi najobľúbenejšími.

Skrytá uprostred zelenej záhrady a medzi ovocnými stromami pokojne čaká... je akoby z dreva, zlatistá, priestranná. Trpezlivo sa vyhrieva v slnečných lúčoch a ticho sa pohojdáva vo vetre. Bezstarostne a bezpečné kolísavými pohybmi uspáva ticho, vánok, prírodu. Pri premýšľaní mám na tejto hojdačke pocit pokoja. Myšlienky ktoré vás trápia pomaly dostávajú zmysel a nachádzate riešenia. Čas plynie kyvadlovými pohybmi. Pri čítaní knihy sa stáva bránou do iného sveta. Na začiatku leta s horúcou kávou, v teplom svetri s vyloženými nohami a s príjemnou knihou ťažšej váhy má tam nájdete... toto je moje najobľúbenejšie miesto.

Návratom do detských čias sa na hojdačke opäť stávame deťmi. Maminu teplú náruč nahrádza jemný tepľúčky vietor, ktorý sa pohráva s vlasmi a šteklí po tvári. Jej čaro vplýva na každého. Za noci plnej hviezd tam trávim čas s mojou priateľkou, ktorá to miesto obľubuje rovnako ako ja. Niekedy pristihnem brata ako si na nej nadšene leňoší. Zbožňujem, keď v slnečné, nedeľné popoludnie si na nej popíja horúcu, horkú kávu mamina.

Možno to je len obyčajná hojdačka, ale pre mňa je to pokojné miesto pre oddych a započúvanie sa do šepotu zelene a spevu vtákov.

Som človek 21. storočia. Rovnaká ako ďalší ľudia v tomto meste. Máte aj vy miesto pre oddych a zastavenie sa v tejto rýchlej dobe?

Nemám čas, ale fantázia nepozná medze. V nej si lietam životom ako na hojdačke raz som hore a raz dole. Nie vždy je len dobré obdobie. Pokojné miesto však zahojí všetky rany spôsobené nepokojnými dobami.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?