Porovnanie Senecových listov Luciliovi a Biblie

Autor: Jana Sopoligová | 26.10.2011 o 22:01 | Karma článku: 4,28 | Prečítané:  240x

Sú cennejšími rady od priateľa, alebo kniha, ktorá obsahuje pravdivé príbehy a pravidlá ako správne žiť. Ak sa rozhodneme porovnávať Senecu a Bibliu je dôležité, aby sme si uvedomili, že Seneca ako filozof, práve vo svojej filozofii, zdôrazňoval lásku k blížnym, súcit a vľúdnosť. Tvrdil, že Boh existuje mimo sveta a otcovsky sa stará o ľudí, nepopieral teda Božiu existenciu. Ľudská duša má podľa neho rozumnú a nerozumnú časť. Telo je väzenie duše a až smrť ju oslobodzuje.

 http://www.e-knihy.wbl.sk/KNIHY.html?framebreaker

V listoch, ktoré Seneca píše Luciusovi sa zaoberá tým, aby svojmu priateľovi čo najlepšie poradil ako žiť. V každom liste sa zaoberá rôznou problematikou a na záver svojho priateľa pozdraví. Biblia ako celok- kniha obsahuje 66 kníh. Skladá sa z dvoch základných častí:1.Stará zmluva, 2. Nová zmluva. V Biblii zrejme najstručnejšie zákony nájdeme v podobe 10. Božích prikázaní. Všetko, čo Boží zákon obsahuje možno zhrnúť v slove milovať. Desať prikázaní je 10 prekladov slova milovať. V troch prvých prikázaniach sa dozvedáme, čo znamená milovať Boha. Sedem ďalších ukazuje, čo znamená milovať ľudí okolo nás. „My milujeme, lebo ON prv miloval nás,“ 1.Ján 4,19.

Zatiaľ, čo sa Seneca zamýšľal a poúčal mladého Luciusa, ako žiť, v Biblii sú presne uvedené rady ako správne žiť. Zásada čistého mravného života je v nej pokladaná za hlavný cieľ, vďaka ktorému sa môžu veriaci ľudia dostať do neba a získať večný život. Tento svet je dočasný. Všetko má svoj koniec. Seneca tvrdí, že vďaka morálnemu životu budeme so svojím životom spokojný. Myslím si, že veriaci ľudia nie sú so svojím životom spokojný, snažia sa o to, aby sa viac podobali Pánovi Ježišovi. Každý deň potrebujú Božiu prítomnosť. Musia duchovne žiť a každý deň si uvedomujú, že by pre svoj duchovný rast mohli urobiť ešte viac než urobili. Neexistuje vlažný veriaci človek. Buď je niekto zapálený pre vieru, alebo naopak chladným. Žiadna stredná cesta neexistuje.

Čas

V Prvom liste Seneca píše: „ Začni si činiť nárok sám na seba a udrž a uchovaj všetok čas, o ktorý si bol dosiaľ okrádaný, alebo ti prichádzal na zmar ... niekedy nás o čas oberú, niekedy nám ho zoberú, niekedy sa sám vytratí. Najhanebnejšia je však tá strata, ktorá vzniká z nečinnosti. Najväčšia časť života uniká tým, ktorí robia zle, veľká časť tým, ktorí robia to, čo robiť nemajú.“ v Biblii, konkrétne v knihe Kazateľ 3 kap. v 1. verši sa tiež spomína čas. Píše sa tam: „Všetko má svoj čas a každé počínanie pod nebom má svoju chvíľu.“ Znamená to, že všetko to, čo sa v našom živote deje nie je náhoda. Všetko je súčasťou Božieho plánu, dokonca aj to, ako svoj čas trávime. Senecovo tvrdenie: „Nič nám nepatrí iba čas je náš,“ je podľa Biblie neopodstatnené. Čas je darom z milosti od Boha. Človek má slobodnú vôľu. Každý jeden deň sa rozhoduje čo bude robiť. Každý jeden deň jeho čas plynie. Podľa Biblie nám čas nepatrí, nikto nevie s určitou presnosťou povedať dokedy bude žiť a koľko času mu ešte zostáva. Patrí nám len to, ako so svojím časom naložíme, čo počas neho urobíme.

Priatelia

Seneca tvrdí: „Stretávaj sa len s tými, ktorí ťa dokážu urobiť väčšími“. V Biblii sa dočítame o tom, že Ježiš sa stretával s tými najúbohejšími, najposlednejšími, s prostitútkami a lotrami... „Lekára nepotrebujú zdraví, ale chorí“. Zároveň sa tu však píše o tom, aby sme sa nenechali zviesť pokušeniami, čiže zlými vecami a hriechom. Hriech je podľa Biblie prestúpením zákona. 1.Ján 3,4: „Každý, kto páše hriech, koná aj proti zákonu. Hriech je prestúpením zákona.“ Čo sa dá urobiť s týmto hriechom? „Ajhľa Baránok Boží, ktorý sníma hriech sveta,“ Ján1,29. Do istej miery sa tu dá tvrdiť, že ako veriaci ľudia by sme sa mali viac stretávať len s ľuďmi, ktorí našu vieru posilnia a s ktorými budeme jedno spoločenstvo. Seneca píše: „Nad všetkým premýšľaj s priateľom, skôr však o ňom samom.“

Ježiš mal svojich „osobných“ priateľov. Boli to ľudia s ktorými strávil najviac času, s ktorými sa rozprával... boli to Jeho nasledovníci- učeníci. Napriek tomu, že ich miloval Ho jeden z jeho milovaných učeníkov zradil a zapredal za tridsať strieborných. Vyberať priateľov si treba naozaj starostlivo...ale otvoriť svoje srdce a dušu iným ľuďom znamená mať vôbec priateľov. V jednom príbehu som raz čítala o tom, ako sa ľudské srdce a duša nemôže nikdy zraniť. Písalo sa tam, že sato dá len v prípade že svoje srdce uzavriete do kovovej, nepriepustnej debničky, kde síce bude v bezpečí, ale zároveň prestane dýchať, zmrzne a v samote prestane biť. Niekedy aj to zlé pomôže človeku pocítiť že je predsa len živá a citlivá bytosť. Sme ľudia, lebo sme ľudskí. Vieme sklamať rovnako jednoducho ako aj my sami bývame sklamanými.

Čakanie na smrť

Pominuteľnosť ľudského života vyjadril Seneca slovami: „Kto si váži deň, kto si uvedomuje, že denne zomiera. Mýlime sa, keď vidíme smrť pred sebou, veľká časť je za nami“. Človek môže zomrieť kedykoľvek, práve v tom, spočíva jeho krehkosť. Denne, každým nádychom zomierame. Starneme. Jedine človek, ktorý nedýcha nestarne. Čím sme starší, tým viac si uvedomujeme, že raz príde deň keď zomrieme.

Trendom súčasnosti je utajovanie veku. Prefarbujeme si sivé vlasy, aby nikto nevidel že starneme. Chodíme na plastické operácie, užívame rôzne vitamíny proti starnutiu, používame krémy na redukciu vrások... . Vek je niečo, čo sa dnes nevyhlasuje verejne. Sme spokojní, že môžeme svoj život upraviť do podoby akej chceme. Podstupujeme rôzne operačné zákroky a vďaka pokrokovej medicíne si môžeme do istej miery aj predĺžiť náš život. Zo Senecovho pohľadu však ide o pokrytectvo: „Nikto nemôže mať kľudný život kto premýšľa nad jeho predĺžením“. Môj názor je, že Seneca týmto výrokom narážal na ľudí, ktorí sa zaoberajú predĺžením života natoľko, že celý svoj život strávia nepokojným, rýchlym hľadaním možností ako by si ho predĺžili.

Ako sa díva na smrť Biblia? Biblia považuje smrť za premoženú a irelevantnú. Ježiš svojím zmŕtvychvstaním smrť premohol a tak nás vyslobodil nielen z hriechu, ale aj zo smrti. „Vy sa nebojte, lebo viem, že hľadáte Ježiša, Toho ukrižovaného. Niet Ho tu, lebo vstal, ako bol povedal,“ Mat.28,5-6. Čaká nás večný život. Náš život teda bude predĺžený, hoci v inom ponímaní. V Zjavení Jána sa píše o tom, že v nebi to bude inak ako na Zemi. V nebi budeme mať nové telo a nové meno. Naše nové meno bude napísané na bielom kamienku. Ján 8,36: „Keď vás teda Syn vyslobodí, budete skutočne slobodní“. Sloboda je vec, po ktorej túži každý z nás. Všetci potrebujeme zažiť pocit slobodného rozhodovania sa aj keď je to aj akousi modernou chorobou, že dnešní ľudia sa nevedia rozhodovať. Ak máme viacero možností, nie je vždy ľahké sa rozhodnúť. Pravú slobodu však podľa Biblie zažijeme až v nebi.

Istotu môžeme nájsť len vo viere. Jedine o ňu sa môžeme opierať a zbaviť sa strachu. „Nádej ma v pätách strach, “ povedal Seneca. Nádej pre večný život prináša aj strach zo smrti. Veď len málokto z nás, hoci aj z veriacich ľudí, sa môže popýšiť tým, že nemá strach zo smrti. My, ľudia, sme už raz takí- až príliš sa bojíme. Práve preto potrebujeme vo svojom živote istoty. Potrebujeme priateľov, ktorí nám poradia, keď zvažujeme viaceré možnosti a nevieme sa rozhodnúť. Potrebujeme vieru, lebo jedine v nej sme slobodní a vieme sa o ňu oprieť keď je nám ťažko.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?