Človek - tvor premenlivý

Autor: Jana Sopoligová | 6.3.2014 o 22:22 | (upravené 7.3.2014 o 0:32) Karma článku: 8,43 | Prečítané:  241x

Počuli ste o tom, že sa každý človek sa postupom času mení? Je to fakt, alebo len mýtus? Možno tým ospravedlňovať naše správanie a myslenie? Je to vhodný argument?

 http://hobby.idnes.cz/foto.aspx?foto1=BMA2ca35c_02.jpg

Meníme sa tak ako chceme. Postupne sa z nás, dospelých detí, stávajú ľudia, akými sami chceme byť. Najvýraznejšie nás ovplyvňuje naše okolie - rodina, ktoré je ako keby formičkou. Chtiac, alebo nechtiac vtláča, orezáva  a udáva presný tvar ako vyzeráme alebo ako sa správame.

Nosíme v sebe zvláštnosť zvanú genetický kód a genotyp. Sme však aj takí ako sa vieme regulovať, kontrolovať, alebo akými chceme byť. Sme individuálni v pocitoch a každý sa s nimi vyrovnáva inak. Hnev, smútok, láska, radosť... pestrá paleta emócií a stačí si len vybrať ako sa s nimi popasovať.

Pri správnom boji s týmito emóciami a s našimi charakterovými vlastnosťami spolu s výchovou, ktorú sme absolvovali nám nepomôže čarovný prútik, ani zázračný Arabelin prsteň. Duševný pokoj sa stáva vyhľadávaným, nedostatkovým tovarom a z nás robí konzumentov.

Uháňame sa, aby sme neskôr mali pokoj. Záhadne, ten spomínaný pokoj, neprichádza ani potom... a tak hľadáme a hľadáme... pátrame, kde by len ten pokoj mohol byť. Samozrejme, nikomu nenapadne, že pokoj pri naháňaní sa so životom nenájdeme. A tak sa len mračíme a robia sa nám vrásky. Potom na seba mažeme tony makeupu, alebo krémov. Kamuflujeme. Poznáte to, tie krémy proti vráskam sú drahá záležitosť!

Dopujeme sa vitamínmi a kadejakými zdravými vecičkami, len aby sme boli na tom, aspoň zdravotne v pohode a mohli sa ďalej uháňať. Samozrejme, za pokojom. Nariekame a vzdycháme prečo sa pokoj nedá kúpiť ako nejaká pilulka.

Zastavme sa, porozmýšľajme, kde by ten pokoj len mohol byť. Možno v nejakej myšlienke, možno na stránke v nejakej knihe, možno v nejakom verši... možno v našich blízkych... a možno niekde zapadnutý prachom aj v našej duši.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?